Zacznij od zasad
Przechodzenie na pracę zdalną może odbywać się stopniowo. Początkowo możesz wprowadzić 1 lub 2-dniowy tryb pracy home office, a resztę tygodnia w biurze. W tej sposób, zarówno pracownicy, jak i pracodawca może oswoić się z nową rzeczywistością. Zanim wyślesz pracowników do domowego biura, koniecznie zapewnij im odpowiednie narzędzia do pracy zdalnej. Najwygodniejszy będzie laptop, który można zabrać ze sobą do domu. Istotne jest, by przygotować odpowiednie dokumenty, w których będzie wyraźnie zaznaczone, na jakich zasadach będzie można wynosić go z biura. Nie zapomnij również zainstalować niezbędnych programów do komunikacji i ustal, w jaki sposób będą odbywać się spotkania czy podział zadań.
Jak pracować zdalnie i zaoszczędzić pieniądze?
Decydując się na pracę zdalną, można również sporo zaoszczędzić – głównie na rachunkach oraz wynajmie lokalu. W centrum miasta może generować to nawet kilkanaście tysięcy wydatków miesięcznie. Zamiast tradycyjnego biura wybierz biuro wirtualne, które oferuje wsparcie administracyjne oraz prestiżowy adres. Korzystanie z takiego rozwiązania pozwala zwiększyć zaufanie do swojej marki, a także cieszyć się lokalizacją w centrum stolicy. Dodatkowo wirtualny adres możesz umieścić w social mediach, na wizytówkach czy gadżetach reklamowych, zwiększając tym samym zaufanie potencjalnych klientów. Wirtualne biuro Warszawa pozwala na swobodną pracę w każdym miejscu bez konieczności wydawania dużych sum pieniędzy – koszt współpracy nie przekroczy kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Pracownicy wirtualnego biura zajmą się odbieraniem korespondencji, skanowaniem oraz przesyłaniem jej na maila prosto do Ciebie. Dzięki temu nie musisz podawać prywatnego adresu swoim współpracownikom czy kontrahentom. Spotkania możesz zorganizować w sali konferencyjnej, którą można wynająć w atrakcyjnej cenie.
Efektowny podział zadań
To, jak pracować zdalnie w dużej mierze zależy od tego, jakie rozwiązania zastosujesz jako przedsiębiorca. Jeżeli prowadzisz jednoosobową działalność, możesz dowolnie organizować czas i pracować tak jak lubisz. W małej firmie kontrolę nad postępami prac pomoże zachować codzienne spotkanie lub krótka rozmowa na czacie. W dużych przedsiębiorstwach konieczne jest rozdzielenie zadań i podział stanowisk na kierowników, dyrektorów czy team liderów wedle kompetencji. Wiele zależy od specyfikacji pracy i samej branży. Jeżeli firma działa zadaniowo, to warto po każdym wykonanym zadaniu odhaczyć informację na liście. Pamiętaj, że nie każdy ma możliwość zorganizowania osobnego pokoju do pracy. Zapewnij narzędzia i pozwól pracownikom stworzyć wygodne miejsce, w którym będzie mógł skupić się na swoich obowiązkach. Wielu przedsiębiorców, szczególnie w małych firmach martwi się, że pracownicy potraktują home office jako częściowe wolne. Dzięki odpowiedniemu rytmowi dnia i podejściu zadaniowym z powodzeniem można zorganizować pracę firmy bez kontaktu face to face.