Poznaj zawód copywritera
O tym, czym zajmuje się copywriter, często decyduje profil działalności firmy, która go zatrudnia. W przypadku agencji reklamowych i PR-owych obowiązki będą polegały na pisaniu treści marketingowych i/lub poprawiających wizerunek marki lub przedsiębiorstwa, w tym sloganów i scenariuszy spotów reklamowych czy redakcja ulotek i gazetek. Popularnym zawodem staje się SEO copywriter, który tworzy teksty z zastosowaniem słów kluczowych pod algorytmy wyszukiwarki. Ma to na celu uzyskanie wysokiej pozycji dla witryny, na której dane treści się znajdą.
Podstawowe narzędzia dla copywritera to przede wszystkim laptop z programem do pisania oraz dostęp do Internetu. Przydatne mogą okazać się także aplikacje do sprawdzania błędów ortograficznych i interpunkcyjnych. Aby wykonywać ten zawód, nie trzeba kończyć specjalistycznych studiów, choć często jest to pożądane przez pracodawcę. Dobry copywriter to osoba kreatywna, której łatwo przychodzi „przelewanie myśli na papier” i lekkie pióro. Powinien znać zasady prawidłowego posługiwania się językiem tak, by teksty były łatwe do zrozumienia i zachęcały do czytania. Dobrze, by miał podstawową wiedzę z zakresu marketingu i SEO.
Zalety pracy copywritera
Wiesz już dokładnie kim jest copywriter oraz jakie cechy należy posiadać, by spełnić się w tym zawodzie. Warto wspomnieć, że pisaniem tekstu możesz zajmować się jako osoba zatrudniona w agencjach, bądź na własną rękę. Niezbędne narzędzia dla copywritera to praktycznie tylko laptop i dostęp do Internetu, więc pracować można wszędzie tam, gdzie można korzystać z WiFi. Jako freelancer musisz zarejestrować swoją działalność gospodarczą. Wynajem przestrzeni biurowej w tym przypadku może być zbędnym (i sporym) wydatkiem. Jako adres firmy możesz wpisać swoje prywatne mieszkanie bądź postawić na tanie wirtualne biuro. W przypadku drugiej opcji prestiżową lokalizację możesz udostępnić na swojej stronie internetowej i korzystać z niej w korespondencji z kontrahentami. Takie rozwiązanie pomoże Ci promować Twoją działalność i budować zaufanie wśród klientów.
Warto również zwrócić uwagę, ile zarabia copywriter. Stawka zależy przede wszystkim od formy zatrudnienia. W przypadku umowy o pracę średnia pensja wynosi około 3000 złotych netto, a o dzieło – od 1000 do 4000 zł. Bardzo często copywriter rozliczany jest za tak zwane „znaki ze spacją”, czyli objętość napisanych tekstów. Za 1000 zzs stawka wynosi od kilku do nawet kilkuset złotych. Wszystko zależy od rodzaju tekstu i jego specyfikacji. O tym, ile zarabia copywriter decyduje często renoma oraz profesjonalizm. Znaczenie ma również doświadczenie, dlatego w przypadku osoby zajmującej niższe stanowisko, czyli junior copywriter, zarobki mogą być nieco niższe.
Copywriter to osoba, która specjalizuje się w pisaniu różnego rodzaju treści na strony, blogi czy fora internetowe. Zawód można wykonywać na własną rękę lub jako osoba zatrudniona w agencji reklamowej, SEO lub PR-owej. Jako freelancer warto zadbać o renomę i zdecydować się na skorzystanie z usług wirtualnego biura. Prestiżowa lokalizacja w centrum Warszawy pozwoli odpowiednio zareklamować firmę i budować zaufanie.